0 0

sweatingPocenie się chłodzi oraz chroni skórę

 
Pocenie się spełnia dwie funkcje:
  1. Regularne nawilżanie zapobiega spierzchnięciu i pękaniu skóry.
  2. Pot reguluje temperaturę ciała. Podczas parowania zapewnia efekt chłodzenia skóry. Wysokie temperatury, a także wysiłek fizyczny sprawiają, że organizm reaguje zwiększonym poceniem.

Przyczyny nadmiernej potliwości

 
Częste przyczyny zwiększonej potliwości mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi (fizjologicznymi) lub mogą mieć charakter patologiczny.
  • Fizjologiczne (pocenie się leżące u podstaw czynników zewnętrznych)
  • Patologiczny (pot jest natury patologicznej)
Pocenie się do pewnego stopnia jest normalne. Jednak można znaleźć ulgę dotyczącą zwiększonej potliwości. Dostępne są różne metody leczenia.
 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu

 
Typowy zapach potu nie wynika z samego potu, ale raczej z wydzielin bakterii rozkładających pot. Substancje takie jak kwas masłowy są odpowiedzialne za silny zapach i są wytwarzane w tym procesie. Branie prysznica lub kąpieli poprawia na chwilę sytuację. Użycie dezodorantu, który powstrzymuje rozmnażanie się tych bakterii, również pomaga tymczasowo. Jednakże, aby móc skutecznie zatrzymać pot, należy stosować alternatywne metody, na przykład antyperspiranty.
 
Dziś wiadomo, że mężczyźni i kobiety produkują różne bakterie odpowiedzialne za zapach potu. Intensywność tego zapachu ciała różni się w zależności od osoby. Niektóre osoby cierpią jednak na ostry zapach potu, zwany także potocznie bromhidrosis