0 0
Nadmierna potliwość nazywana jest hyperhidrosis. Może występować lokalnie lub nawet na całym ciele.
 
Mimo że brakuje dokładnych danych, przyjmuje się, że ponad 1% zachodniej populacji cierpi na tę chorobę. W zakresie termoregulacji pocenie się jest fizjologiczną funkcją niezbędną do życia. Tak więc uogólniona anhidrosis (silnie zredukowany lub całkowicie brak potu) może prowadzić do hipertermii lub udaru cieplnego. Nadmierne pocenie po drugiej stronie musi być traktowane jako dysfunkcja, ponieważ niezbędny stopień regulacji ciepła jest ekstrawagancki. Nadmierne pocenie się powoduje psychiczne lub organiczne objawy, które znacząco wpływają na życie społeczne i zawodowe osób, których to dotyczy.
 
W społeczeństwie, które nie toleruje nieprzyjemnego zapachu ciała, osoby cierpiące na nadmierną potliwość odczuwają społeczne stygmatyzowanie. Prawie zawsze problemy psychiczne są konsekwencją tej choroby. Czasami nadmierna potliwość powoduje nawet izolację społeczną osób, których to dotyczy.
 
Nadpotliwość może wywoływać termo regulację, emocjonalną lub smakową i może występować lokalnie (ogniskowo) lub uogólniona. Może pojawić się jako objaw (wtórna nadmierna potliwość) lub bez widocznej przyczyny (pierwotna nadmierna potliwość) i wywołać wtórne powikłania, takie jak grzybica, bakteryjne infekcje skóry lub egzemy.
 

Klasyfikacja i przyczyny

 

1. Nadpotliwość jako objaw choroby (wtórna potliwość)


Wtórna nadmierna potliwość charakteryzuje się nadmiernym poceniem jako towarzyszącym objawem pierwotnej choroby. W tym przypadku na ogół wpływa się na całe ciało (uogólniona nadmierna potliwość).
 
  • Niektóre z wzorców chorób to:
  • Nadczynność tarczycy lub podobne choroby hormonalne
  • Ciężkie problemy psychiczne
  • Otyłość
  • Uderzenia gorąca w klimakterium

2. Nadmierne pocenie się bez widocznej przyczyny (pierwotne nadmierne pocenie się)


Ta forma nadmiernej potliwości pojawia się znacznie częściej niż wtórna nadmierna potliwość. Zwykle wyrusza w wieku dojrzewania i trwa całe życie. Nerwowość i podniecenie są często wyzwalane, bez żadnych zaburzeń psychicznych. W przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a także z nadmierną potliwością, objawy mogą dodatkowo pogłębić niestabilność psychiczną.


Występowanie pierwotnej nadmiernej potliwości:

 

Nadmierne pocenie się pod pachami


Ta forma nadmiernej potliwości, często połączona z poceniem się rąk, może być bardzo nieprzyjemna i jest zauważalna przez duże plamy w jamie ustnej, a nawet przez osad soli w kształcie pierścienia na ubraniach.


Nadmierne pocenie się dłoni


Nadmierne pocenie się rąk jest zdecydowanie najbardziej nieprzyjemną formą nadmiernej potliwości i najczęściej towarzyszą jej negatywne konsekwencje. Ręce są odpowiedzialne za ważne funkcje w życiu codziennym, zarówno społecznie, jak i zawodowo. Są zatem bardziej narażone niż jakiekolwiek inne części ciała. Wiele osób z tą skargą ma ograniczony wybór zawodu, ma trudności z obchodzeniem się z materiałami wrażliwymi na wilgoć i obawia się uścisku dłoni. Niektórzy pacjenci unikają całkowicie osobistego kontaktu z innymi. Ilość potu zmienia się w zależności od pacjenta i ulega zmianie w jego intensywności dla każdej osoby. Może wahać się od nieprzyjemnej wilgotności do znacznego przepływu. Większość rąk pacjentów nie tylko się zamoczy, ale także staje się zimna, aw skrajnych przypadkach biało-niebieskawe zabarwienie.


Plantar hyperhidrosis (perspiration of feet)


Perspiration on feet occurs frequently, however, for most concerned persons, this phenomenon only appears moderately if well-ventilated footwear is used. Only cases where sweating is considerable without footwear, or when shoes are soaked within a short time by the amount of sweat, should be called hyperhidrosis.


Other localizations


An isolated hyperhidrosis of the torso or the thighs appears less frequently than the above listed forms of hyperhidrosis. Some patients complain about excessive facial transpiration, particularly on the forehead, which leads to the fact that they feel embarrassed.
  • Many patients suffer from a combination of several of the forms of appearance described above.
  • Perspiration can occur suddenly or steadily.
  • Perspiration can arise through high outside temperature or emotional factors (excitement, stress), or can arise without a determinable cause.
  • Generally, the situation gets worse in summer and improves in winter time.